Jdi na obsah Jdi na menu
 


Shetlandský pony

14. 7. 2009

               Shetlandský pony

 

O PLEMENI :

 Původním domovem nejmenšího z britských poníků jsou Shetlandské ostrovy, vzdálené 100 námořních ml (185 km) od severovýchodního výběžku Skotska, pusté a věrné. Nerostou tam stromy a kolem skalních výchozů je jen tenká vrstvička kyselé půdy, na níž může růst jen tuhá tráva a zakrnělý vřes. Tato tráva, vřes a nerostnými látkami bohaté chaluhy jsou podstatou diety původního shetlandského poníka a spolu s nehostinným prostředím určují jeho charakter a malou postavu.

 

STAVBA TĚLA :

 Shetlandští poníci jsou přirozeně otužilí a mají silnou konstituci. Pohybují se rychle, akce je uvolněná a protože se pohybují po nerovném terénu, charaktericticky zvedají nohy v karpu i hleznech. Díky svým kvalitám patří mezi nejrozšířenější plemena poníků ve všech částech světa. V ČSFR chová toto plemeno hřebčín Nový Tekov na Slovensku. Poník je charakterictický touto stavbou těla

 • hlava je pěkně tvarovaná a vnímavá, uši jsou malé a úhledné, široké čelo naznačuje inteligenci
 • krk má zejména u hřebců výrazný hřeben. Je silný, svalnatý a odpovídající velikosti poníka
 • vždy široká, nikdy úzká prsa
 • krátké, dobře rozestavené nohy, mají velké, výrazné klouby a silné ploché kosti
 • okrouhlá robusní kopyta z tvrdé modré rohoviny, spěnky normálního sklonu, ne strmé
 • ohon i hříva jsou zvláště bohaté, slouží jako ochrana před nepřízní počasí, ocas je dobře nasazený na široké zádi
 • velmi skloněná záď k vyvinutému stehnu i bérci
 • krátký hřbet s vyjímečně svalnatými bedry
 • podsadité tělo s mohutným hrudním košem, které budí dojem síly
 • silná, dobře utvářená a šikmá plec, ne strmá
 • velmi hluboký hrudník

ZBARVENÍ :

Zbarvení poníků je velice porměnlivé. Černá je základní barvou, ale běžní jsou hnědáci, ryzáci, bělouši a oby typy strakáčů.

 

Využití:

Daleko od domova se shetlandský pony stal miláčkem dětí a vede si dobře v zápřeži i v cirkusové manéži. V minulosti ho bylo často vidět v parcích i na soukromé půdě, a zvlášť se osvědčil při práci ve stísněných prostorách. Doprava rašeliny - Na shetlandských ostrovech vykonával poník všechny práce včetně dopravy chaluh a rašeliny na topení. V poměru ko svě nepatrné je to nejsilnější z koní, schopný nést čile člověka přes neschůdnou krajinu a pracovat i pod tíhou naložených košů. Shetlandský pony se tedy uplatňuje v zápřeři, rekreaci, dopravě (věcí) nebo na přehlídkách.

PŮVOD :

Shetlandský poník patrně přišel na ostrovy ze Skandinávie asi před 10 000 lety, dříve než moře přerušilo veškeré spojení s kontinentem. Předpokládá se, že tito poníci patřili k tundrovému typu. Dodnes shetlandovi zůstaly zvlášť utvářené nosní dutiny, zahřívající vzduch před vdechnutím do plic, což je běžný jev u koní z vysokých zeměpisných šířek.

 

Původ: Shetlandské ostrovy (severovýchodně od Skotska).
Původní využití: K ježdění a v zemědělství.
Dnešní využití:K ježdění a do zápřahu.
Povaha: Mírný, ale dovede být neposlušný.
Výška: do 102 cm
Barva: Jakákoli.
Poznámka: Nejmenší britské plemeno poníků, vzhledem k velikosti má obrovskou sílu.Pro malé jezdce může být příliš široký.